Environment Officer

.

Waste Code

Reg+Permit+License

Disposal

Solar Energy

Solar Energy magazine's Turkish version;

http://www.gunesdergisi.com/detail.asp?id=2362

 


 http://www.pvteknik.com/index.html

 

http://www.solarexistanbul.com/turkish/sonucraporu.asp  

 

12 - 14 APRIL 2012

5TH INTERNATIONAL SOLAR ENERGY AND TECHNOLOGIES SHOW SOLAREX İSTANBUL
CLOSING REPORT

12 - 14 Nisan 2012 tarihleri arasında, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen 5. Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı Solarex İstanbul, başarı ile gerçekleştirilmiştir.

Fuarın açılışı İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Özgün, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Mercan tarafından gerçekleştirildi. Açılış kurdelelerini keserek fuarı açan yetkililer, katılımcılarımızı stantlarında ziyaret ettiler ve bilgi aldılar.

Konusunda Türkiye’nin ilk ve tek ihtisas fuarı olan 5. Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı, 101’i yerli 50’si yabancı olmak üzere 151 katılımcının iştirak ettiği ve toplam 22.371 ziyaretçinin takip ettiği profesyonellerin buluştuğu bir arena oldu.

Türkiye; hızla artan nüfusu, avantajlı coğrafyası, avantajlı coğrafyanın ihracata katkıları ile dünya çapındaki gelişimini sürdürüyor. Ülkemizde harekete geçen en önemli sektörlerden biri de hiç kuşkusuz, güneş enerjisi sektörü. Son yıllarda güneş enerjisi sektöründe yaşanan gelişmeler, yenilikler ve sektörün örnek dayanışması, güneş enerjisi sektörünü olumlu yönde etkileyen diğer faktörler oldu.

Üreticiler, tüketiciler, satın almacılar, uygulamacılar, yurtiçi ve yurt dışı temsilcileri… Kısacası sektörün tüm mensupları, 5. Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı Solarex İstanbul’da yeniden bir araya geldi.

(İhlas Fuarcılık'tan alıntıdır, EXCERPTED FROM IHLAS EXHIBITION ORGANIZATIONS)


GÜNEŞ ENERJİSİ SEKTÖRÜ HAKKINDA ÖZET

Türkiye, solar termal (güneşle su ısıtma) konusunda dünya liderlerinden biridir, aynı başarıyı güneş elektriği sektöründe de gösterebilir. Güneş paneli üretimi ve yan sanayi alanları (kablo, konnektör, ayak, cam, inverter vs) konusunda gerekli desteklerle yapılacak üretim, hem ülkemizde değerlendirilecek hem de güneşi bol bölge ülkelerine ihraç edilecektir.

Türkiye, enerji ithalatına her yıl milyarlarca dolar ödemektedir. Güneş enerjisi orta ve uzun vadede bu bedeli önemli ölçüde azaltacak potansiyele sahiptir. Dış borçlanmamızda en önemli kalemi oluşturan fosil yakıt ithalatının (doğalgaz, petrol) bu sayede azaltılması, ülke ekonomik büyüme değerlerine de olumlu yansıyacaktır.

İşsizlik oranları, Türkiye için her zaman en önemli sorunlardan birini oluşturmaktadır. Güneş enerjisi sektörü, en fazla istihdam oluşturan enerji türüdür. Kurulan her 1 MW güneş elektriği sistemi, yaklaşık 30- 50 arası kişiye iş imkanı oluşturmaktadır. Güneş enerjisi sistemlerinin yaygınlaşması, ülke ekonomisi için son derece faydalı olacaktır.

Güneş enerjisinden en fazla elektrik üretimi, yazın öğle saatlerinde yapılmaktadır. Bu dönem genelde elektriğin diğer konvansiyonel kaynaklardan en pahalı üretildiği zaman dilimidir. Bilhassa soğutma amaçlı sistemlerin, yoğun bir şekilde elektrik tüketimine başladığı zamanlarda, güneş enerjisi en güvenilir ve en ekonomik elektrik üretim şekli olabilmektedir.

Güneş enerjisinin en büyük avantajlarından biri de çok ufak kurulumlardan (1-2 Kw) çok büyük kurulumlara kadar (40-50 MW) ölçeklenebilir bir enerji türü olmasıdır. Bu sayede binlerce bağımsız üretici, binlerce farklı noktada, enerji üreterek güvenilir enerji tedarikini temin ederler. Bu noktalardan birinde yaşanacak sorun sistem üzerinde olumsuz etki yaratmaz.

Doğal kaynakların paylaşımı, içinde yaşadığımız yüzyılın en büyük sorunu olarak gözükmektedir. Başta güneş enerjisi olmak üzere tüm yenilenebilir enerji kaynaklarında çok büyük bir potansiyele sahip olan Türkiye, gerekli hükümet desteklerini de arkasına alıp, bu zenginliğini kullanarak enerji bağımsız bir ülke haline gelebilir.

Güneş Enerjisi Fuarı Solarex İstanbul, gelecek senelerde en hızlı gelişen sektörlerinden biri olacağının sinyallerini veriyor.

Enerji, çevre ve tasarruf kavramlarının önemini kamuoyuna duyuran fuarımız, sektör temsilcilerinin güneş enerjisini kullanarak yüksek teknolojiler geliştirdikleri ve bu teknolojilerini sergiledikleri bir platform konumuna geldi.

Pek çok Avrupa ülkesinin kalkınmasına zemin oluşturan güneş enerjisi sektörü, ülkemizde de gelişimini her geçen gün sürdürmektedir.

Sektörün yükselen başarı grafiği, başarılarını kamuoyuna duyurma isteği, uluslararası arenalarda söz sahibi olma arzusu, sektörden gelen beklentiler ve İhlas Fuarcılık'ın bu beklentilere cevap verebilecek niteliklere sahip olması dolayısıyla Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı, sektör tarafından büyük bir mutlulukla sahiplenilmiş ve yaşanan global ekonomik krize rağmen, fuar büyük bir başarı ile sonuçlanmıştır.

Güneş Enerjisi sektörü; fuarda kazanılan başarının ardından 11 - 13 Nisan 2013 tarihlerinde gerçekleştirilecek 6. Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı’nın beklentisine girmiş ve gerek şirketimiz gerekse de katılımcılarımız daha büyük hedefler için çalışmalarına başlamışlardır.


SOLAR PANEL PRODUCER IN GAZIANTEP TURKEY Gaziantepte panel imalatcısı,:

http://solarturk.com/  

 

http://www.schmid-group.com/  

 

 

Newsletter Subscriber

How many eyes has a typical person? (ex: 1)
Name:
Email: